Blog wpisy
Energia prosto ze słońca
Zalety i wady ogrzewania gazowego w domu
Kominek i system grzewczy TERMOFOL
Sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia
Poznaj Termofol
JAK OŚWIETLIĆ SWÓJ OGRÓD?
CZUJNIK DYMU - JAK WYBRAĆ? CZY WARTO KUPIĆ?
Co mówią symbole umieszczane na opakowaniach?
Produkty, które kupujemy, opatrzone są często specjalnymi znakami, informującymi o ich wpływie na środowisko oraz nasz organizm. W trosce o otoczenie, w którym żyjemy, a także własne zdrowie, warto znać te oznaczenia.
Oznaczenia obowiązkowe
Najbardziej znany symbol jest deklaracją producenta, że produkt spełnia wszystkie wymogi i normy, wynikające z prawa Unii Europejskiej. Aby produkt mógł znaleźć się w obiegu, musi posiadać taki znak, zanim będzie można wprowadzić go na rynek. Oznaczenie umieszczane jest głównie na wyrobach z importu, przede wszystkim na zabawkach.
Oznaczenia na opakowaniach
Zielony punkt
Znak ten informuje nas, że producent opakowania wniósł swój wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań. Istnienie takich instytucji określone jest przepisami prawa obowiązującymi w danym kraju oraz Europejską Dyrektywą Nr 94/62. Dzięki temu oznaczeniu wiemy, że producent musi zapewnić zebranie i przetworzenie określonego procentu zużytych do produkcji opakowań, jego obecność na opakowaniu nie daje natomiast informacji na temat jakości ekologicznej produktu
Nadaje się do recyklingu
Znak ten informuje, że opakowanie zostało w taki sposób zaprojektowane i stworzone, by można je było przetwarzać, oszczędzając w ten sposób surowce naturalne. Jeżeli symbolowi towarzyszą cyfra i napis, oznaczają surowiec, z którego stworzono opakowanie. Symbol taki zamieszczany jest na opakowaniach z tworzyw sztucznych lub aluminium.
Dbaj o czystość
Znak ten występuje najczęściej obok symbolu recyklingu; ma na celu przypomnieć, że dane opakowanie powinno zostać wrzucone do kosza, by nie zanieczyszczać środowiska naturalnego.
Do ponownego wykorzystania
Symbol ten możemy najczęściej spotkać na beczkach, kanistrach, butelkach i szklanych pojemnikach. Oznacza on, że mamy do czynienia z opakowaniami, których można użyć co najmniej dwa razy, dzięki czemu nie od razu stają się one odpadami.
Opakowanie biodegradowalne
Jest to symbol nadawany przez Niemiecki Instytut Standaryzacji, umieszczany na opakowaniach ulegających biodegradacji i nie uwalniają szkodliwych dla środowiska substancji podczas kompostowania.