Zalety i wady ogrzewania gazowego w domu

0

Zalety i wady ogrzewania gazowego w domu

Wybór sposobu ogrzewania własnych czterech kątów jest niezwykle ważny. Ma on bowiem wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń przez wiele następnych lat. Trudno więc dziwić się, że wszyscy poważnie podchodzą do kwestii wyboru. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej, na czym polega ogrzewanie domu gazem. To jeden z popularniejszych sposobów zapewnienia sobie komfortu cieplnego. Co przemawia na jego korzyść? I czy jest bezpieczny? Zachęcamy do lektury.

Rodzaje pieców do ogrzewania gazowego w domu

Na samym początku warto wiedzieć, że do prawidłowego funkcjonowania ogrzewania gazowego wymagany jest specjalny kocioł. Od jego rodzaju oraz mocy zależy wydajność całego systemu. Wyróżnia się trzy rodzaje pieców: standardowe, kondensacyjne i pulsacyjne.

Tradycyjne urządzenie jest najtańsze, choć ma ukryte koszty w postaci dużego zużycia paliwa. Dlatego jako ogrzewanie gazowe w domu sprawdza się jedynie w budynkach energooszczędnych i dobrze ocieplonych. Kondensacyjne piece są zdecydowanie oszczędniejsze dzięki swojej wydajności. Niestety należą do dość obciążających budżet inwestycji. Z kolei pulsacyjne kotły uważa się za najlepszy – ale też najdroższy – sposób na ogrzewanie domu gazem. Według szacunków potrzeba nawet kilkudziesięciu lat, aby pieniądze wydane na urządzenie się zwróciły.

Mocne strony ogrzewania domu gazem

Niezależnie od wybranego modelu kotła, można spodziewać się różnych korzyści związanych z eksploatacją systemu. Pierwszą z nich jest bez wątpienia wygoda użytkowania, choć trzeba przyznać, że nie jest to aspekt przypisany wyłącznie do ogrzewania gazowego. Równie komfortowe w eksploatacji jest chociażby ogrzewanie prądem. Z czego to wynika? Przede wszystkim do kontroli kotłów gazowych używa się panelu sterującego. Z jego pomocą można precyzyjnie ustalić temperaturę oraz czas pracy urządzenia. Poza tym ogrzewanie gazowe w domu nie wymaga rozpalania ognia ani dokładania opału, co przekłada się na oszczędność czasu oraz utrzymanie czystości w pomieszczeniu zawierającym piec.

Dużo też mówi się o ekologicznej stronie ogrzewania domu gazem, co niewątpliwie można uznać za duży plus. W wyniku procesu spalania do środowiska nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Ponadto emituje o połowę mniej dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów wykorzystujących węgiel kamienny czy brunatny. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu ogrzewanie wciąż produkuje CO2, więc nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii.

Problemy związane z ogrzewaniem gazowym w domu

Oprócz niewątpliwych zalet, gaz ma również swoje wady. Najwidoczniejszym problemem jest wysoka cena pieców. Dotyczy to nawet najbardziej podstawowych wersji. Stworzenie odpowiedniej kotłowni gazowej to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi kolejne kilka tysięcy za przyłącze.

A skoro już mowa o podłączaniu systemu do sieci, to należy wspomnieć o kłopotliwych formalnościach z tym związanych. Ogrzewanie gazowe w domu wymaga złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia. Urząd daje jedynie rok, aby podpisać umowę z dystrybutorem. Na tym nie kończą się formalności. Dodatkowo trzeba otrzymać pozwolenie na budowę instalacji, a następnie wysłać kolejny wniosek o właściwe przyłączenie do sieci gazowej. Oczywiście wykonanie projektu instalacji wg zaleceń Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej też kosztuje. W efekcie sam proces przyłączenia może potrwać nawet kilka miesięcy. Zawsze trzeba także liczyć się z odmową na jakimkolwiek etapie powstawania systemu ogrzewania czy w ogóle brakiem możliwości podłączenia ze względów technicznych lub finansowych. Dystrybutor gazu może bowiem uznać, że dostarczanie paliwa do danego miejsca jest po prostu nieopłacalne. Wówczas pozostaje korzystanie z butli gazowych, które są mało wygodne w użytkowaniu.

Czy ogrzewanie gazowe jest bezpiecznie? Fakty i mity

Panuje przekonanie, że gaz jest niebezpieczny z uwagi na możliwość wybuchu oraz zatrucia tlenkiem węgla. To prawda, że takie sytuacje się zdarzają, jednak należą one do wyjątków. W dużej mierze to wina niewłaściwej eksploatacji oraz zaniedbań. Prawidłowo wykonane ogrzewanie gazowe w domu nie stwarza ryzyka awarii. Wynika to z wielu zabezpieczeń, które wmontowane są w system. Tylko celowe działanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Dotyczy to nie tylko ryzyka wybuchu, ale również zaczadzenia. Dwutlenek węgla jest problemem wyłącznie w budynkach z wadliwą wentylacją. W takich obiektach niebezpieczeństwo zatrucia istnieje zresztą bez związku z ogrzewaniem gazowym. Równie dobrze źródłem problemów może być piec węglowy.

Czy warto ogrzewać dom gazem?

W świetle przytoczonych argumentów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto ogrzewać dom gazem. Sporo zależy od dystrybutora gazu oraz budżetu, jakim się dysponuje. Dlatego wiele osób decyduje się na alternatywne rozwiązania w tej dziedzinie.

Niemniej warto uspokoić tych, którzy zastanawiają się, czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne. Z pewnością należy do jednych z lepiej zabezpieczonych przed awariami. Ustępuje tylko nowocześniejszemu i korzystniejszemu pod względem finansowym ogrzewaniu na prąd.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony