Czujnik dymu - Jak wybrać? Czy warto kupić?
Informacje na temat czujników dymu, ich rodzajów i zastosowania. Jednym z podstawowych wyposażeń każdego domu, w którym może pojawić się pożar, powinien znajdować się czujnik dymu. Choć samo urządzenie nie uchroni przed rozprzestrzeniającym się pożarem, to wystarczająco wcześnie ostrzeże mieszkańców przebywających w domu. Czujnik dymu może być podłączony do systemu alarmowego, który uruchomi zraszacze gaszące ogień. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze? Jak działa i jak zamontować czujnik dymu?
Czujnik dymu – ogólne informacje
Czujniki dymu należą do grupy detektorów przeciwpożarowych. Ich zadaniem jest wykrycie pojawiającego się ognia na podstawie powstającego i unoszącego się dymu. Ze względu na jego różną charakterystykę, detektor może wykrywać tylko niektóre jego rodzaje bądź też reagować na każdy rodzaj dymu. Czujniki dymu powinny znaleźć się w każdym w domu, szczególnie w mieszkaniach, w których: przebywają osoby palące znajduje się kominek stosuje się gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania stosuje się kuchnie gazowe
Rodzaje
Decydując się na czujnik przeciwpożarowy do mieszkania lub biura, można zdecydować na jeden z czterech rodzajów różniących się zastosowaniem innych technologii:
– aktywują alarm w przypadku podwyższenia temperatury w pomieszczeniu. Można wyróżnić dwie grupy czujników termicznych:
– alarmują domowników o przekroczeniu ustalonej, wcześniej zaprogramowanej temperatury w pomieszczeniu. Wykorzystuje się je w miejscach, gdzie mogą zdarzać się skoki temperatury np. w kuchni, kotłowni lub pralni.
– są to typowe czujniki dymu, które reagują w momencie pojawienia się dymu w pomieszczeniu. Ze względu na większą podatność na fałszywy alarm nie powinno się ich stosować np. w kuchni. Można wyróżnić kilka grup czujników optycznych:
a) rozproszeniowy ze światłem podczerwonym
– w urządzeniu znajduje się fotokomórka, która odbiera światło podczerwone emitowane przez diodę LED. Jeśli w pokoju pojawi się dym, rozproszy on wiązkę światła, a tym samym uruchomi alarm dźwiękowy. Ze względu na prostotę konstrukcyjną, czujnik może reagować na fałszywy alarm. Dużą zaletą urządzenia jest bardzo szybka reakcja na pojawienie się dymu.
b) dwusensorowy ze światłem podczerwonym
– zbudowany jest z dwóch fotokomórek odbierających światło podczerwone emitowane przez dwie diody LED. Jeśli dym pojawi się w urządzeniu i rozproszy obie wiązki światła, dopiero wtedy zostanie uruchomiony alarm dźwiękowy. Ze względu na zastosowanie dwóch fotokomórek i diod jest mniej podatny na fałszywy alarm. Ponadto dość szybko aktywuje alarm w przypadku pojawienia się dymu.
c) rozproszeniowy ze światłem ultrafioletowym
– jego zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku czujnika rozproszonego. Zamiast jednak wykorzystywać podczerwień, konstruktorzy wykorzystują światło ultrafioletowe. Dzięki temu czujnik dymu charakteryzuje się bardzo wysoką czułością oraz dużą szybkością reakcji na pojawienie się dymu. Jednocześnie jest niezwykle podatny na fałszywe alarmy.
– reagują na pojawiający się w pomieszczeniu dym, który zakłóca przepływ jonów występujący pomiędzy dwoma elektrodami. W urządzeniu znajduje się substancja radioaktywna. Charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, w szczególności, gdy efektem spalania są gazy.
– wykorzystują kilka technologii, dzięki czemu są najskuteczniejszą grupą czujników przeciwpożarowych. Wiele z nich odpowiada również za wykrycie czadu czy pojawienie się w powietrzu takich związków jak tlenek azotu.
Rozmieszczenie
Mieszkania jednopoziomowe powinny mieć zamontowaną co najmniej jedną czujkę umieszczoną w korytarzu. W przypadku domów wielokondygnacyjnych detektor dymu powinien pojawić się nad schodami na każdym piętrze. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto zainstalować czujniki w innych pomieszczeniach jak salon z kominkiem, kuchnia czy kotłownia.
Urządzenie należy przymocować na suficie lub w niewielkiej odległości od niego. Warto pamiętać, że czujnik dymu nie powinien znaleźć się w rogach pomieszczenia, gdzie znajduje się tzw. martwa strefa.
Na co zwracać uwagę?
Zasilanie
Czujnik dymu może być zasilany na trzy sposoby: z sieci elektrycznej
– jest to najpewniejszy sposób dostarczania energii, choć w czasie przerw w dostawie prądu, czujnik dymu staje się bezużyteczny.za pomocą baterii lub akumulatorów
– czujnik nie musi znajdować się w pobliżu gniazdka elektrycznego. Należy jednak pamiętać o rozładowujących się bateriach lub akumulatorach. połączeniu obu metod
– jest to najlepszy sposób, dzięki któremu czujka jest cały czas zasilana. Gdy zabraknie prądu np. z powodu pożaru, urządzenie wykorzystuje zasilanie bateryjne.
Głośność alarmu
Większość urządzeń dysponuje alarmem o poziomie głośności wynoszącym co najmniej 85 dB. W razie wykrycia niebezpieczeństwa, tak głośny dźwięk z pewnością obudzi domowników. Jeśli urządzenie generuje hałas poniżej 80 dB, warto się zastanowić, czy będzie on wystarczający.
Temperatura i wilgotność
Są to dwa parametry powietrza, które mają wpływ na pracę urządzenia. Większość urządzeń pracuje w przedziale od 4°C do 40°C, choć zdarzają się detektory o większym zakresie pracy. W przypadku wilgotności, wiele czujek pracuje efektywnie, gdy wilgotność powietrza waha się w przedziale od 10 do 93%.
Powierzchnia pracy
Każdy z czujników dymu może objąć ochroną określoną powierzchnię. Dlatego też, aby urządzenie było skuteczne, należy koniecznie sprawdzić wartość podaną przez producenta i porównać z powierzchnią pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany czujnik. Niektóre działają efektywnie na powierzchni aż 120 m2, inne obejmują swoim zasięgiem zaledwie 30 m2.