Sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia

0

Sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia

Domy o małych powierzchniach budowane bez zezwolenia często mają przeznaczenie mieszkalne całoroczne. Możliwości rozbudowy i wzniesienia dodatkowych elementów architektonicznych sprawia, że taki dom może mieć znaczną powierzchnię użytkową. Pojawia się zatem problem zorganizowania w nim ogrzewania. Jak ogrzać mały budynek i które technologie najlepiej sprawdzą się do realizacji tego zadania?

Jak ogrzać mały budynek? Poznaj tradycyjne metody.

Domy bez zezwolenia to prawdziwy przebój w branży budowlanej. Wystarczy niewielka działka i pieniądze na inwestycję, żeby szybko i bez zbędnych formalności cieszyć się zaletami własnego domu. Plany na liberalizację przepisów, które zwiększałyby dwukrotnie dopuszczalną powierzchnię takich obiektów, jeszcze potęgują zainteresowanie małymi domkami. Trzeba jednak pamiętać, że minimalizacja w niektórych aspektach budownictwa jest ograniczona technologicznie.

Największym problemem związanym z budownictwem obiektów całorocznych jest ogrzewanie domków do 35 m2. W domach mieszkalnych z reguły bazę stanowi piec na paliwo stałe, który jest gwarancją stabilnego ogrzewania, choć nie pozbawionego wad. W przypadku budynków o tak niewielkiej powierzchni sporym problemem jest montaż instalacji i pieca grzewczego lub kominka. Brak miejsca na urządzenie grzewcze, składowanie paliwa i konieczność montażu dużych instalacji grzewczych sprawia, że taka metoda w przypadku ogrzewania domków bez pozwolenia na budowę okaże się niefunkcjonalna.

Drugim popularnym, choć nie tak często stosowanym sposobem, jest ogrzewanie gazem. Tu oszczędzamy nieco miejsca, ponieważ nie ma konieczności składowania paliwa, a piec ma znacznie mniejsze rozmiary. Jednak bardzo często niewielkie domy wcale nie mają doprowadzonej instalacji gazowej, której wielu projektantów nie uznaje za niezbędną. Dlatego ogrzewanie domów na zgłoszenie powinno być zaplanowane z wykorzystaniem innych zasobów.

Ogrzewanie domków bez pozwolenia na budowę – sposoby alternatywne.

Jeśli rezygnujemy z paliw stałych, które będą tworzyły energię cieplną w domu, pozostaje nam wykorzystanie energii generowanej w innym miejscu i doprowadzonej do budynku. Chodzi o energię elektryczną, która także w dużej mierze powstaje w procesie spalania paliw stałych. Ogrzewanie z wykorzystaniem urządzeń na prąd jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Przewody i same urządzenia nie zajmują wiele miejsca, a sposób regulacji ciepła, a nawet planowania procesów ogrzewania, pozostawia konkurencję daleko w tyle.

Wiele mówi się jednak o podwyżkach cen energii, z czym coraz częściej mamy do czynienia. Czy nie ma ryzyka, że ogrzewanie domków bez zezwolenia za pomocą prądu nie stworzy kosztów eksploatacji ponad granicę opłacalności? Trudno powiedzieć, ponieważ z biegiem czasu i inwestycji w OZE ceny energii będą się stabilizowały. Możesz jednak wyprzedzić ten niepewny czas i już teraz wejść jedną nogą w przyszłość, inwestując w panele słoneczne. Większość projektów małych domów obejmuje proste połacie dachowe o znacznym spadku, które są wprost stworzone do montażu paneli słonecznych.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

Jeśli zadecydujesz, że ogrzewanie domków do 35 m2 przeprowadzisz za pomocą sieci elektrycznej, masz kilka technologii do wyboru. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe. To urządzenia wyposażone w kilka grzałek elektrycznych, które podłączane są bezpośrednio do gniazda elektrycznego. Cenione są za możliwość łatwej regulacji temperatury, szybkie nagrzewanie pomieszczenia i cichą pracę. Uznawane są za urządzenia zajmujące dużo miejsca, jednak nieporównywalne do kaloryferów. Poza tym łatwo można je przestawić w inne, dogodniejsze miejsce. Nasze grzejniki konwektorowe w standardzie posiadają możliwość kontroli zdalnej co jest ważna zaletą przy domkach letniskowych.

Zobacz: Ogrzewanie podłogowe

Pozostałe sposoby na elektryczne ogrzewanie domków bez pozwolenia na budowę wykorzystują już technologię fal podczerwonych. Bezpieczne promienie to innowacja w dziedzinie ogrzewania, ponieważ ogrzewają przedmioty, a nie powietrze. Ich działanie przypomina zatem sposób funkcjonowania promieni słonecznych. W zależności od dostępnych funduszy na inwestycje masz do wyboru promienniki podczerwieni lub ogrzewanie folią grzewczą. W każdym z tych przypadków akcesoria grzewcze zajmują znacznie mniej miejsca, niż tradycyjne grzejniki, pozwalają na łatwą regulację, a alternatywny sposób ogrzewania jest ekonomiczniejszy i wydajniejszy.

Tanie ogrzewanie domów na zgłoszenie.

Jeśli budujesz dom na zgłoszenie i masz ograniczone fundusze to rozwiązanie oparte o grzejniki konwektorowe wymaga najmniejszych środków inwestycyjnych, alternatywą dla tych urządzeń są panele grzewcze na podczerwień lub ogrzewanie podłogowe folią grzewczą czy matą grzewczą.

Wśród ciekawych rozwiązań zasilanych za pomocą energii elektrycznej pozostają jeszcze akcesoria do odzyskiwanie ciepła z powietrza, połączone z wentylacją. Rekuperatory to ekonomiczne urządzenia, które pozwalają na utrzymanie sporej ilości ciepła wewnątrz budynku. Jednak do ich funkcjonowania potrzebne będzie prowadzenie dziesiątek metrów rur wentylacyjnych, które mogą zajmować sporo miejsca w małych budynkach. Wadą jest też spory koszt takiego urządzenia.

Prąd elektryczny przez wiele najbliższych dziesięcioleci nie będzie miał żadnej mocnej konkurencji. Z pewnością wzrośnie jego pozyskiwanie z OZE, co ustabilizuje ceny i sprawi, że będzie uznawany za rozwiązanie ekologiczne. Dlatego wszystkie sposoby na ogrzewanie domków bez zezwolenia za pomocą prądu elektrycznego warte jest Twojej uwagi.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony